Prostorové nároky jídelních stolů

Před nákupem jídelního stolu by jste měli zvážit prostorové nároky jídelních stolů, které zde popisují doporučené rozměry rozestupů a délek, které zlepší celkový komfort jak při sezení, tak i při práci v místnosti.Jak zvolit správný rozměr jídelního stolu


Velikost stoluMísto zvolené pro jídelní stoly má určité dispozice. Počítá se minimálně 60cm prostoru pro jednoho stolovníka (jednu židli). Chceme-li dát tři židle vedle sebe, stůl by měl mít minimálně 180cm na délku. Budeme-li chtít dát židle i do čela stolu musíme připočítat něco navíc, aby si navzájem stolovníci nepřekáželi koleny. Stůl by měl mít v tomto případě míru 200cm. Samozřejmě platí pravidlo, čím více prostoru pro jedno místo, tím lépe.

Stůl zásadně neumísťujte příliš blízko u vchodu do místnosti, jakákoli překážka navodí pocit překážky. Ideální zvolit klidné místo pro jídelní kout s dostatkem světla. Pokud není zbytí, minimální vzdálenost od dveří je 150cm.
Na odsunutí židle od stolu je potřeba zachovat dostatečný prostor zvláště pokud je za židlí zeď či jiný nábytek .


Potřebný prostor u stolu se liší podle vztahu se spolusedícími. Formální vztahy – větší rozestup (často opomíjené při volbě rozměrů stolů v restauracích). Rodina – menší rozestup

Stůl v kuchyni

Je potřeba zachovat dostatečný prostor pro pohyb u kuchyňské linky a neumístit jídelní stůl příliš blízko nejfrektovanějšímu prostoru jako je pracovní deska kuch. linky. Při umístění myčky či trouby v blízkosti stolu, mějte na paměti, že dvířka se vyklápějí a ještě je potřeba stát z čela kuch. spotřebiče.Kulaté jídelní stoly zaberou nejvíc místa ze všech tvarů. Ideální tvar pro zastánce feng-shui.

Zpět na článek Moderní jídelní stoly na míru