Novinky - postřehy z Milána - rok 2014

Opět rok utekl jako voda a slavný veletrh nábytku Salone del Mobile přilákal všechny, kteří se interiérovým designem a nábytkem zabývají. Italský veletrh je událostí číslo jedna a pyšní se velkým zájmem vystavovatelů a návštěvníků.

Nábytek prezentovaný nábytkářskými firmami je chápán jako ukázka nových trendů a kombinací. Protože tvary, materiály a barvy se nemění z roku na rok, jsou spíše vidět nové kombinace. Celková atmosféra ovlivní designéry, výrobce a prodejce nábytku. Tak jako ovlivní každým rokem nás,...


Sedací nábytek, především židle na nás dýchly nostalgií 50. a 60. let. Retro židle a křesílka již nejsou prezentována jako designový doplněk nebo nějaký výstřelek, ale retro tvary se rozšiřují do nových kolekcí většiny výrobců židlí. Slovem retro máme na mysli vše, co již v minulosti moderním bylo, co se opakuje.Kulatá čalouněná opěradla, ohýbaná překližka, kónické nohy. Co se týče čalounění, po několikaletém období, kdy vládla strohost, se objevuje zdobnost. Není nijak křiklavá, je spíše decentní. Židle, pohovky, sedačky, čela postelí jsou zdobeny paspulí, různým prošitím nebo knoflíky. Viditelný steh je často jinou barvou nití než je samotná látka. Potahy jsou s vlasem, spíše hrubší struktury.
Postele jsou vidět celočalouněné s vysokým prošitým čelem. Čím je čelo vyšší, tím lépe.

Stoly vítězí dřevěné, převažuje dubové dřevo ve všech možných barevných odstínech. Stolové nohy kónické, šikmé, nebo s nějakým zajímavým detailem. Např. rozdílná síla tloušťky stolové nohy nebo jemné decentní frézování či skosení hran. Stolové desky jsou odlehčené, často jako by levitující nad svou základnou.Kuchyně jsou bez radikálnějších změn, to znamená vedou obytné kuchyně, které jsou součástí obývacího pokoje. Kuchyňské linky jsou vlastně velké rovné hladké plochy jednotlivých dvířek, které působí elegantním dojmem. Jsou důmyslně zbaveny typicky kuchyňských prvků, spotřebiče jsou schovány za jednotlivými dvířky. Úchytky se neobjevují, vedou dotykové systémy.


Kuchyně Nobili.


Většina vystavených kuchyní měla ostrůvkové řešení varného centra nebo pracovní plochy s mycím centrem kuchyňského prostoru. Pracovní desky a kuchyňské dřezy nejčastěji z přírodní žuly. I zde jsou patrné prvky nostalgického ohlédnutí po časech minulých, a to v kuchyňských spotřebičích jakoby vypůjčených od našich babiček. V materiálech vedou odstíny bílé, šedé, kombinace přírodního dubového dřeva s těmito odstíny. Jedná se o harmonické barvy, které navozují pocit bezpečí, uvolnění. Lesk se ještě objevuje, ale je již v útlumu.

Exotické dřevo Sassafras prokládané zlatou linkou (kuchyně Armani).

Moderní policové stěny slouží jako vzdušné předěly v otevřeném prostoru. Kombinují se plné skříňky s policemi, střídá se síla jednotlivých materiálů jako i materiály samotné.

Povrchy jsou v kombinaci lesklých nebo matných lakovaných ploch a dřevěné dýhy. Úchytky nevidíme, dvířka otevíráme systémem Push open, stisknutím plochy dvířka. Zajímavých efektů docílíme podsvícením, například pod spodní hranou zavěšené skřínky vzniká dojem levitujícího nábytku.

Zavěšené komody jsou ideálním řešením pro moderní vzdušný interiér.

V doplňcích jednoznačně vítězila dekorace z přírodních materiálů, jako přírodní lýko, slámové košíky nebo různé exotické ořechy a originální výtvory ze dřeva, která vytvořila sama příroda.A pár tipů pro milovníky originality...zlato a leštěná měď to je to pravé. Stolečky a taburety zdobené plátkovým zlatem nebo zlatými úchytky.Zajímá Vás i ročník 2013? Píšeme o výstavě Miláno 2013.Více fotografií naleznete na naší Facebook stránce Belterra - židle, stolyPřejeme Vám, "Potěšení z posezení!" Belterra